Cvičení jako součást běžného života

Nedávno jsem dostal zajímavý dotaz.

„Byl byste ochoten naučit mé syny (13 a 16 let), že cvičení je součástí běžného života?“

Dovolil bych si to vzít trochu více od minulosti. Před více než sto lety byl přirozený lidský pohyb součástí běžného života. Když sedlák běhal po poli či děti lezli po stromech, nebylo potřeba žádných fitness center. První běžecký pás vznikl až na začátku 20. století a s nástupem průmyslové revoluce ubývalo přirozeného lidského pohybu. Zvyšovala se poptávka po kompenzaci za sedavý způsob života a navíc se zvyšovaly i nároky na krásu člověka. Začali být v módě svalnatí muži a štíhlé ženy. Odmyslím se teď od ideálu krásy lidského těla, který se v průběhu let měnil a vrátím se k lidskému pohybu jako k přirozené součásti našich životů.

S tím jak pokročila věda a technika, tak se život ulehčoval. Vynálezy jako automobil, pračka, myčka, sušička, stolní počítač nebo z nejmodernější doby robotický vysavač. Kdybych tu zahájil diskuzi na téma „přístroj, který mi nejvíce usnadnil život,“ asi bych se dost divil, kolik dalších věcí existuje, o kterých nemám ani tušení. Jdeme s manželkou na odpolední procházku s dcerou a přitom vysáváme, myjeme nádobí a pereme prádlo. Před třiceti lety něco nemyslitelného. Jak však říkal Albert Einstein:

„Věda nám v mnohém ulehčuje život, ale nepomáhá nám najít jeho smysl.“

A dovolím si citovat ještě Mariana Jelínka:

„Máme se nejlíp v dějinách lidstva, přesto rapidně stoupá depresí a sebevražd.“

Na citát Mariana Jelínka by se dalo opět hodiny diskutovat, já se však vrátím k dotazu své klientky.

U dětí a dospívajících je důležité, aby byl pohyb jejich přirozenou součástí. Různé táborové hry, skautské oddíly nebo organizovaná sportovní aktivita jako je fotbal, atletika, tenis, jsou jednoznačně ideální. Ne každý má však sportovní geny a ne pro každého je sport koníčkem. Pořád platí, že je důležité dostat děti ven. Nejlépe ve skupině dalších dětí na parkurové hřiště, nebo na společný výlet na kole či aspoň procházku. Jednoduše řečeno, když pošleš děti ven a budou dělat cokoliv jiného než sedět na lavičce a hrát hry v mobilu, tak je to pro děti jedině dobře. Velmi důležitou roli hrají rodiče. Pokud požaduješ po svém dítěti, aby pravidelně cvičilo, mělo pohyb, ale sám necvičíš nebo se nijak nehýbeš, bude to problém. Nejlepší je vyrazit třeba na hromadný rodinný výlet například na kole nebo na bruslích.

V dnešním době covidové jsou všelijaké kroužky a sportovní oddíly víceméně uzavřené a tak je role rodičů důležitější než dřív. Mylná je představa, že naše dospívající děti tráví svůj čas pořád jenom u počítače. Jejich život v kyberprostoru je pro ně už přirozený (což je něco co si my nedokážeme představit), ale zároveň mají děti neustále potřebu se družit naživo a udržovat sociální kontakty. Potřebují jenom pořádnou motivaci. Pokud opravdu potřebujete rozhýbat svoje děti, zkuste je vzít na rodinný výlet. Když výlet sám o sobě nebude motivací, zkuste najít lákavý cíl pro děti. Když nepomůže model železnice na druhém konci vesnice u Novotných na zahradě, zkuste třeba obyčejnou zmrzlinu. Takovou, která je tak daleko, že se tam musí jet na kole.

Dospělým už zpravidla můžu vysvětlit k čemu je pravidelný pohyb, pro děti jsou však důležité hry a zábava. MK online fitness program je určen pro každého, kdo chce začít cvičit. Zároveň jedním dechem dodávám, že pro děti do 15 jsou vhodné jiné aktivity ve venkovních prostorách, hlavně ty, u kterých se dají hrát hry.  v svém MK online fitness klubu a vřele doporučuji pořídit si jedny přístupové údaje pro celou rodinu a cvičit pohromadě.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů