Jak na bolesti v kolenou

Aktuálně řeším s jedním sportovcem bolesti v kolenou.

Nedávno jsem se naplno vrhla do cvičení, ale bohužel mě omezuje bolest v kolenou. Půl roku po porodu jsem se rozhodla se sebou konečně něco dělat, ale kvůli kolenu nemůžu. Na tejpy jsem měla alergickou reakci, masážní válec to snad ještě zhoršil. Nic mi z toho nezabírá a jsem z toho dost nervózní.

Při akutní bolesti v kolenou můžu doporučit automasáž zde.

Provedení je jednoduché a zvládne ho opravdu každý. Jako certifikovaný masér vím, že poctivou lidskou práci nic nenahradí. Žádné masážní válce, kuličky ani jiné podobné pomůcky. Nejlepší je masáž holýma rukama. K tomu, abys tuhle masáž zvládnul, nemusíš být odborník, stačí se podívat na moje video a automasáž si můžeš v pohodě aplikovat.

Bolest by mohla ustoupit a přejít ve ztuhlost nebo jakousi nerovnováhu. Pocit že i když stojíš pevně na obou nohách, cítíš, že se ti kolena klepou a každou chvíli spadneš. Teď je ten nejvyšší čas koleno pořádně protáhnout, pomalu rozhýbat a začít zpevňovat.

Začneme protažením zadního stehenního svalu, který je pro správnou funkci kolen klíčový.

Vezmi si k ruce velký ručník a lehni si na záda. Jednu nohu nechej na zemi a druhou zvedni kousek nad zem. Chyť ručník za oba konce a obtáhni si ho kolem chodidla mírně zvednuté nohy. Lehni si na záda a pomalu zvedej nataženou nohu. Vydrž dvacet vteřin a opakuj třeba 6x na každou nohu.

Teď máme svaly protažené a začneme lehce posilovat.

Máš doma bosu? Prima pro začátek se jenom postav na bosu a udržuj balanc. Když to zvládneš na obou nohou, stůj třeba jenom na jedné noze.

Nemáš doma bosu? Postav se na pevnou zem jenom na jednu nohu a koleno druhé nohy zvedni před sebe. Stůj asi 20 vteřin a 6x na každou nohu. Až to budeš zvládat, tak se udělej to samé, ale zavři oči. Noha, na které stojíš, musí být mírně pokrčená, nikoliv uzamčená. Když už to zvládneš, tak pořád stůj na jedné noze, ale podívej se nahoru ke stropu. Další úroveň je se zavřenýma očima. A pak můžeš to samé ještě jednou ale nestát na pevné podlaze, ale na polštáři.

Jakmile začneš cítit dostatečně silná kolena, můžeš se vrhnout na výpady či dřepy.

Při výpadech běž dolů, tak jak to budeš cítit, koleno musíš zatěžovat postupně. S dřepy můžeš začít ze židle nebo z gauče. Zkrátka z nějaké podložky, kterou máš zhruba v úrovni kolen.

Délka celého tohoto procesu je velice individuální, ale pokud začneš s protažením 10 minut denně, do měsíce bys měl zvládnout minimálně dřep ze židle.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů