Pozor na instagram

Představ si, že ti je sedmnáct let. Oči ti lítají na trička holek a starostí máš tolik, že si přeješ ať už to je za tebou. Chceš se zalíbit Tereze, pak zase Nikole a jak to ten David dělá, že na něj holky tak letí a proč nemám postavu jako Roman. Už dávno jsi za věkem, kdy tvým jediným vzorem, který utvářel tvoje hodnoty, byli rodiče. Hledáš jiné vzory, vytváříš si nové hodnoty, buduješ svou identitu. Já prožil pubertu na přelomu milénia a ty možná taky. V tom případě jsi určitě nezažil pubertu, jakou mají dnešní teenageři. Ty jsi možná zažil ještě posílání milostných psaníček psané rukou na papíře, zvonění na zvonek domu a přiznání rodičům pro koho si jdeš nebo týdenní čekání na okamžik, kdy můžeš se svou vysněnou prohodit pár slov. V době digitální, mobilní a propojené něco nepředstavitelného. Současné sedmnáctky mají jinou pubertu než my. Mají jiné vzory.

Vzory, které jsou vzdálené. Vzory nehmatatelné, nedosažitelné a někdy bohužel i nebezpečné.

Mluvil jsem s jedním takovým klukem, který chtěl poradit, jak má zhubnout.

„Od novýho roku cvičím a jsem v kalorickém deficitu, v posledních 14 dnech se moje váha zastavila a vážím 77kg. Nevíte, kde je chyba nebo jak znovu nastartovat hubnutí.“

 

Při podrobnější diskuzi jsem z mladíka vytáhnul, že je mu 17 let, měří 184cm a chtěl by vážit 70 kg. Nedalo mi to a začal jsem mu vysvětlovat, že pro něj je minimální váha 74 kg, že nemá absolutně žádný důvod, proč by měl vážit méně. Začal jsem se i strachovat o jeho zdraví. Tělo se totiž zastavilo na váze, které mu maximálně vyhovuje a další snižování už není žádoucí. Musely by být použity metody, které nejsou tělu přínosné. Začal jsem ho přesvědčovat, aby se vykašlal na váhu a začal se více hýbat, aby získal fungující tělo a ne jenom hubenou tyč, kterou odfoukne vítr. Mladík mi oponoval, že nechce mít svaly a chce být jenom hubený. Nechápal jsem to, ale já tu nejsem od toho, abych to pochopil. Když je jeho přání být hubenější, je mým úkolem trenéra mu to umožnit. Nepomohlo ani vysvětlování, že mu hromada svalů nenaroste, ale jeho tělo bude lépe fungovat. Na klíčovou otázku proč chce tak hubnout, mi odvětil, že chce vypadat, jako tenhle kluk.

 

Pak jsem pochopil, že tady bude problém hlubší. V sebevědomí a v přijetí sebe sama. Právě tenhle věk je naprosto klíčový pro utváření identity. Právě o klíčové roli sebevědomí je druhá lekce kurzu Jak si ze cvičení udělat návky. Celý kurz je potom ke stažení zde.

Být propojený s celým světem a mít možnost kdykoliv komukoliv zavolat či napsat je vážně super, ale pozor na vedlejší efekt. Nehoň se za ideálem krásy, když máš možnost být nejlepší verzí sebe sama. Tahle originální verze je mnohem šťastnější než tvoje kopie instagramového účtu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů