Shyby s dopomocí ti nesrovnají záda

Není nás zatím mnoho. Náš počet však neustále roste. Můj otec přerostl mého dědu, já jsem přerostl svého otce a můj syn třeba jednou přeroste mě. Nás vysokých nad 190 cm je každým dnem více a více.

Nestěžuju si, jsem na to zvyklý. Mám rozhled na koncertu a ve frontě vidím, co se přede mnou děje, každý mě najde, když na něj čekám v davu na nádraží a málokdo si na mě troufne. Leč najdou se i stinné stránky a dneska budu mluvit o páteři.

Nechápu proč většina dveří má na výšku dva metry, (mínus futra a práh a dostaneš se na 195 cm) a tak se musím do všech dveří ohýbat. Nerozumím tomu, proč standardní výška kuchyňské linky je 75cm. A už vůbec nechápu, proč všechna madla v autobuse mám u ucha, takže při nástupu jim musím uhýbat. První dva případy mají svá řešení, tomu třetímu je potřeba se přizpůsobit.

A protože existuje spousta dalších věcí, kterým se musím přizpůsobit, záda dostávají pořádně zabrat. Jak z toho ven?

Tak nejprve je potřeba si uvědomit z čeho vlastně ven.

Odborně řečeno za vzpřímený postoj jsou zodpovědné tzv. vzpřimovače páteře. Jsou to svaly, které se upínají u bederní části obratlů a dosahují až do oblasti ramenního pletence a zezadu na krk. Svaly vedou v podstatě podél celé páteře a trapézový sval spojuje lopatky k sobě. A teď se dostáváme k jádru problému. Není to tak dávno, co jsem se bavil s jednou slečnou (cca 185cm) a mluvili jsme zrovna o tom, jak nás bolí záda. Zeptal jsem se ji, co dneska cvičí:

„No právě záda,“ řekla a zmizela u stroje na shyby s dopomocí. Jen jsem to viděl, začal jsem málem brečet.

Chyba číslo jedna. Pokud máš kulatá záda z věčného hrbení a ohýbaní se, shyby s dopomocí ti nepomůžou, ba dokonce ti ublíží.

Tak si to představ. Zapřeš se za horní úchyty. Dole na závaží si dáš 20 kg, které ti pomáhají nahoru. Visíš na madlech, takže se krásně natáhnou tvoje záda i ruce. Jenomže v momentě, kdy se ti zapře do kolen podložka s dopomocí je všechno v pr…..

Jenom jsem sledoval, jak se slečně zvlnilo tělo do typického prohnutého eska. Tím pádem je trup a základ těla špatně nastaven, cvičení nemá takový efekt a navíc se ještě více prohlubuje abnormalita páteře. Všechno špatně au au uf.

První důležitá věc: Shyby jsou v pořádku, dopomoc také, ale musíš si najít jiný způsob, než ten který je tak rozšířený ve fitku. Důležité je, aby tělo opravdu viselo rovnoměrně dolů. Dopomocí může být špička u palce položena na bednu, kterou máš pod hrazdou nebo chodidla položené na bednu, kterou máš pod hrazdou. Celý trup musí být natažený, boky musí viset dolů a to nejdůležitější: Aktivuj ramena a přitáhni lopatky k sobě.

Další možností je zavěsit se za hrazdu, nepřitahovat se a pouze aktivovat ramena a přitáhnout lopatky k sobě. Zaoblení zad způsobují právě lopatky, které jsou příliš daleko od sebe. Lopatky drží trapézový sval, takže posiluj trapézový sval. Z MK online fitness je na trapézový sval ideální Let Me Up s rukama okolo stolu, kdy při každém přítahu stáhneš lopatky k sobě.

TRX High Row

TRX High Row

Na TRX můžeš trapézový sval posilovat pomoc TRX High Row, což je cvik při kterém se přitahuješ, ale lokty máš nahoře. V podstatě je to jakýkoliv cvik, při kterém máš paže v pravém úhlu s trupem a předloktí zase v pravém úhlu k paži směrem nahoru.

Pokaždé aktivuj ramenatlač lopatky k sobě, jinak ten cvik nemá význam a svaly si neposílíš.

Chceš více takových cviků pro lepší pohyb? Podívej se na ukázkové video vzdělávacího kurzu Jak si ze cvičení udělat návyk.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů